Aštuonkojis orkaitėje

Iš karto perspėju: nesu profesionalus kulinaras, anei virėjas, tad, stebuklo iš mano pasakojimo nelaukite. Iš kitos pusės, kai tas stebuklas įvyks, bus daug maloniau, nes netikėta…

Aštuonkojį esu bandęs ruošti ne vieną kartą, pats paprasčiausias būdas jį išvirti vyne ir padaryti šaltas salotas, tačiau visada norėjosi kažko gražiau, plačiau, skaniau!

Orkaitėje kepta pabaisa  –  pats tas. 

Svarbiausia, per kelis nesėkmingus bandymus pasidariau tam tikras išvadas, prilygstančias taisyklėms, kurias jums ir išdėstysiu.

Pirmiausia, žinoma, reikia įsigyti pačią pabaisą ir, nesukite galvos, jei gausite pirkti šaldytą  –  tai dar geriau!

Taigi, savo pabaisos gaminimui aš naudojau:

Nuvalytas aštuonkojis  –  1.5 kg;

Ypač tyras alyvuogių aliejus: 100 ml;

Baltas sausas vynas: 100 ml;

Česnakas: 4 skiltelės;

Bulvės: kiek norite, galima iki 1.5 kg, nors aš naudojau puskilogramį;

Morka: 1 didelė;

Svogūnas: vienas;

Šakelė rozmarino;

Malti juodieji pipirai;

Druska;

Grybai (nebūtina).

Būtinos taisyklės, kurias privaloma žinoti

  1. Jei įsigijote šviežią aštuonkojį, sušaldykite jį kameroje, o po to šaldytuve lėtai atšildykite. Šaldytas ir atšilęs aštuonkojis bus minkštesnis, nei šviežias nešaldytas.
  2. Prieš kepant, būtinai pakaitinkite aštuonkojį tuščiame puode, uždengtu dangčiu. Tokiu būdu išsiskirs mėlynai violetinis skystis, pabaisa taps sausesnė ir kepant orkaitėje neprileis per daug skysčio. Iš išsiskyrusio skysčio gaminamas labai skanus padažas.
  3. Kepkite arba sandariame karščiui atspariame inde arba skardą sandariai uždenkite aliuminio folija. 

Gaminimas

Pasiruošiate daržoves: morką, bulves bei svogūną supjaustote, paskaninate druska, pipirais, pašlakstote nedideliu kiekiu aliejaus ir sudedate į skardą. Tas pats ir su grybais, jei juos naudojate. Klasikiniuose receptuose grybai nefigūruoja. 

Į tuščią puodą, kiek aliejumi pašlakstę dugną, įmetate nuplautą ir išdarinėtą aštuonkojį (aš pirkau jau nuvalytą, be čiuptuvėlių bei snapo) bei kaitinate ant vidutinės ugnies, uždengę dangtį. Pradeda skirtis gražios spalvos skystis, jame ir verdate 10  –  15 minučių. Po to aštuonkojį dedate ant bulvių, į skardą. Padruskinate. 

Skardą sandariai užklojate aliuminio folija (geriau net keliais sluoksniais) ir pašaunate į karštą orkaitę. 

Prieš pašaunant į orkaitę.

Kepate 150 laipsnių temperatūroje, lygiai pusantros valandos.

Padažo paruošimas

Kol aštuonkojis su bulvėmis troškinasi orkaitėje, galite pasiruošti padažą. Puodą, kuriame liko aštuonkojo išskirtas skystis, kaitinate, kol lieka tik melsvai rausvos nuosėdos. Tada į jį supilate likusį alyvuogių aliejų ir maišydami ištirpinate nuosėdas. Sumetate stambiai pjaustytas česnako skilteles bei rozmarino šakelę. Kai pasklinda malonus apkepusio česnako kvapas, maišydami supilate baltą vyną. 

Finalas

Po pusantros valandos kepimo orkaitėje, ištraukiate skardą, nuimate aliuminio foliją, supilate paruoštą padažą ir viską pašaunate atgal į orkaitę. Padidinate temperatūrą iki 220 laipsnių ir kaitinate dar 10 minučių. 

Viskas. Patiekalas paruoštas.

Skanaus!