Mėsos faršu įdarytos cukinijos

Šiandien aprašysiu mano vieną iš mėgstamiausių patiekalų, kuris ypač tinka šiltuoju metų laiku. Jis lengvas ir visus organizmo poreikius tenkinantis. Tai – įdarytos daržovės. Būtent aš renkuosi cukinijas, tačiau tokių neturint,  galima panaudoti ir baklažanus, paprikas, netgi svogūnus ir didelius pomidorus. Tačiau man skaniausia – cukinijos.

Maisto mėgstu daryti iš karto kiek daugiau, kad užtektų ir kitai dienai, o jei ką, kad dar liktų ir užsišaldymui, tad ir šį kartą papasakosiu, kaip pasigaminti maždaug 4 – 5 porcijas.

Patiekalui reikia:

5 kiek didesnių cukinijų

1 kg maltos mėsos (man skaniausia, kai pusė mėsos – kiauliena, o kita pusė – jautiena)

1 didelio svogūno

5 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus

5 skiltelių česnako

3 kupinų šaukštų pomidorų pastos

2 kiaušinių

1 petražolės šaknies

Prieskonių: juodųjų pipirų, maltų čili pipirų (2 arbatiniai šaukšteliai) , maltos raudonosios paprikos (2 arbatiniai šaukšteliai) , malto kumyno (pusė šaukštelio), indiško kario (kupinas valgomasis šaukštas).

Prieskoninių žolelių: petražolių lapelių, baziliko, mėtos, rozmarino.

1 nepilno valgomo šaukšto druskos

Gaminimas:

Pradžioje cukinijos perpjaunamos išilgai per pusę ir gražiai išskobiamos. Tam darbui naudoju arbatinį šaukštelį, tačiau, ko gero, yra ir tobulesnių įrankių, apie kuriuos aš nežinau. Darbas gana paprastas, tad čia didesnių aprašymų ir nereikia. „Laivelius“ iš karto sudedu į kepimo skardą.

Išskobtą masę susmulkinu ir kepinu keptuvėje ar metaliniame puode. Reiktų naudoti cukinijas, kurių sėklelės dar nesubrendusios arba tokios minkštos, kad lengvai susikramto. Jei sėklelės jau kietos, jas reikia pašalinti.  Kepinant (be jokio riebalo)  ir nuolat maišant  galima stebėti, kaip kyla kamuoliai garų ir mūsų išskobtoji masė po truputį mažėja. Galų gale ji pradeda svilti ir tai yra ženklas, kad kepinimas baigtas. Košę sukrečiame į kokią nors talpą. Į ją sudedame pjaustytas prieskonines žoleles.

Po to keptuvėje ar puode pradedame kepinti kitus ingredientus. Supilame visą aliejų ir, kai jis kiek įkaista, suverčiame smulkiai pjaustytus svogūnus bei petražolės šaknį. Kai svogūnai pageltonuoja, sudedame sukapotas česnako skilteles bei visus prieskonius (išskyrus žoleles). Kiek pakaitiname ir nugesiname šlakeliu vandens ar baltojo vyno. Užpilti skystį svarbu: taip sustabdomas tolimesnis česnako ir prieskonių kepimas, nes jei to nepadaryti, česnakas gali paruduoti ir apkarsti, kažkas panašaus gali atsitikti ir su prieskoniais.

Tada į puodą suverčiama mėsa ir, kiek pamaišant, kepinama, kol išsiskirs mėsos sultys. Tada maišoma kiek intensyviau ir galų gale gaunama vienalytė, kiek nusausėjusi, masė.

Į puodą su faršu suverčiama kepinta cukinija, suberiama druska, sudedama pomidorų pasta ir, kai masė kiek atvėsta, įplakami kiaušiniai. Viskas labai gerai išmaišoma. Drąsiai ragaukite, ar netrūksta druskos bei prieskonių – nenusinuodysite tikrai :). Atminkite, kad įdaras turi būti kiek sūresnis, nes nemažai sūrumo pasiglemš mūsų „laiveliai“.

Po to laiveliai užpildomi įdaru ir pašaunami į karštą orkaitę

Dėl kepimo laiko ir temperatūrų, kažką tiksliai pasakyti gana sudėtinga, nes skirtingose orkaitėse tas pats maistas iškepa gana skirtingai. Mano orkaitėje nėra oro cirkuliacijos (tai – minusas), tad viską turiu kepti kiek ilgiau ir aukštesnėje temperatūroje.

Aš savo laivelius kepu apie 1 valandą, 200 laipsnių temperatūroje. Orkaitėje su karšto oro cirkuliacija kepimo laikas gali sutrumpėti iki 40 minučių, o temperatūra galėtų būti ir apie 185 laipsnius. Bet kokiu atveju reikia stebėti cukinijas – kol jos žalios ir tvirtos, tol kepimas tęsiamas. Na, o jei suvalgysite kiek neiškepusį patiekalą, nieko blogo neatsitiks. Atvirkščiai – gausite kiek daugiau vitaminų. Na, bet geriau be tų vitaminų, tačiau skaniau 🙂

Ir štai – mano cukinijos jau iškepusios!

Valgyti patiekalą galima be jokio padažo, o galima užsidrėbti grietinės ar šliūkštelti paprasto kefyro. Asmeniškai mūsų namų valgytojams įdarytos cukinijos skaniausios  su paprastu kefyru.

Skanaus!

Saulius Veržikauskas