Fermentuotos daržovės – maistas ir vaistas (receptas)

Šiandien papasakosiu, kaip labai paprastai ir gana greitai pasigaminti ypač naudingą produktą – fermentuotas daržoves. Svarbiausia, kad įmanomos įvairios variacijos, tad, kiekvienas galės pasireikšti pagal savo fantaziją ir gabumus.

Svarbu suvokti principą.

Beje, priminsiu, kad fermentuotas maistas, tame tarpe ir daržovės, labai teigiamai veikia sveikatą ir, tuo pačiu, yra labai skanus priedas prie bet kurio „rimtesnio“ patiekalo ir, nesikuklinsiu – nuostabi užkanda prie kažko stipresnio.

Visam linksmumui mums reiks:

daržovių;

užpilo (marinato);

išsišiepusių iš malonumo veidelių :).

Taigi, imame tas daržoves, kurias turime po ranka. Tai gali būti agurkai, paprikos, cukinijos, morkos, ropės, burokėliai, moliūgai, netgi ankštinės pupelės. Šį kartą aš pasitenkinau cukinija, paprika ir morkomis. 

Daržoves supjaustome: morkas išilgai, cukiniją su paprika – riekutėmis (ko gero, tai ne esmė, o tik dėl estetikos) ir mūsų daržovės paruoštos. Sudedame jas į indą, skirtą fermentavimui.

Pasigaminame užpilą (marinatą). Elektriniu smulkintuvu sukapojame vieną svogūną, kelias česnako skilteles, morką. Gautą tyrelę užkrečiame ant mūsų daržovių. Imame litrą paprasto vandens, įberiame 1,5 valgomo šaukšto cukraus, 2 šaukštus druskos.  Užpilui naudojame ir prieskonius – kalendos grūdelius, vyšnių ar trešnių lapus. Tikrai tinka ir krieno lapas, kmynai.

Taigi, daržoves užpilame marinatu, sudedame prieskonines žoleles bei lapus, viską prislegiame (kaip rauginant kopūstus) ir pastatome šiltoje vietoje. Kuo kambaryje šilčiau, tuo greičiau daržovės fermentuojasi. Man, gyvenančiam šiltuose kraštuose, daržovės fermentuojasi jau tos pačios dienos vakare (jei sudedu jas iš ryto), atvėsus orams fermentacija gali trukti 2 – 3 dienas.

Kaip pastebėjote, gaminu nedidelį kiekį ir tuoj paaiškinsiu, kodėl tai darau. Daržovės fermentuojasi gana greitai ir jei šeimoje nėra daug burnų, jos pradeda be saiko rūgštėti, todėl visada geriau gamintis tiek, kad suvalgytumėte per porą, trejetą kartų.

Tačiau turiu jums gerą žinią – jei skystis dar neperrūgo, į jį drąsiai dėkite sekančią daržovių porciją. Štai, sekantį kartą sudėjau agurkus (juos taip pat reikia supjaustyti riekelėmis) ir po dviejų dienų kirtau nuostabaus skonio daržoves.

Nespjaukite į šį patiekalą, jis tikrai labai skanus, skanesnis ir už raugintus kopūstus, ir už agurkus. Į svečius atėję kaimynai iš pradžių raukė nosis, tačiau paragavę cukinijų ir agurkų, iš karto užsiprašė recepto, kuriuo aš noriai pasidalinau.

Daržovėse yra visko, ko reikia mūsų žarnyno mikroflorai  – probiotikų ir prebiotikų. Šių daržovių pagalba, karts nuo karto jas keičiant šviežiomis, per kelis mėnesius galima pilnai atstatyti antibiotikų ar kokios nors ligos nualintą žarnyną. Galima drąsiai sakyti, kad fermentuotos daržovės tuo pačiu yra ir maistas, ir vaistas.

Tad, skanaus!

Saulius Veržikauskas