Vasariškas patiekalas: kepti baklažanai su jogurtu

Sėdžiu sau šiltai kitoje šalelėje ir taip norisi Lietuvai padovanoti tikrą vasarą…Ką gi galiu padaryti? Ogi, padovanoti labai vasarišką patiekalą!

Nežinau, kaip jums, tačiau man atostogos, jūra ir karštas oras asocijuojasi su tam tikra mityba. Vasarą valgoma daugiau daržovių, tačiau, kad tai nebūtų tuščias kramtymas (juk daržovės mažai kaloringos), reiktų jas pariebinti.

Vienas mylimiausių mano vasarinių patiekalų  –  keptas baklažanas. 
Patiekalas bus skirtas dviem valgytojams. Mums reikės tiršto natūralaus jogurto (0,5 l), esu įsitikinęs, kad Lietuvoje yra pirkti kokio nors, tipo, „graikiškas“ ar panašiai. Reiks citrinos, skiltelės česnako, druskos, šviežio agurko. Ir, žinoma, kokybiško tyro alyvuogių aliejaus.


Darysime du patiekalus: aliejuje keptą baklažaną ir jogurto salotas, graikai jas vadina tzadziki. Tzazikio receptų yra tikrai daug, jis gaminamas ir su plaktu aliejumi, ir su grietine, tačiau aš apsistojau ties paprasčiausiu variantu, o skonis tikrai geras, su keptu baklažanu tinka labai labai!

Taigi, pirmiausia susipjaustome baklažaną. Gausiai pabarstome druska ir sudedame į kokį nors indą. Druska spaus iš baklažano karčias sultis, tad, gerai būtų, kad indas būtų nekiauras, kitaip privarvės ant stalo. Druskos negailėkite ir nebijokite – baklažanas jos neprisigers. Vienam baklažanui aš sunaudojau gerą saują druskos: kuo jos daugiau, tuo efektyviau išstumiamos sultys. Kuriam laikui baklažaną paliekame ramybėje.


Kol baklažanas psichologoškai ruošiasi keliauti ant karštos keptuvės, pasiruošiame jogurto salotas. Labai smulkiai sutarkuojame agurką, taip pat ir česnako skiltelę, įberiame žiupsnelį druskos, įvarviname porą šaukštelių citrinos sulčių, sukrečiame jogurtą ir viską išmaišome. Įdedame į šaldytuvą: patiekalas gatavas ir privalo būti šaltai. Tiesa, dar gerai būtų į patiekalą įdėti krapų, tačiau aš jų neturėjau, todėl apsiėjau ir taip.

Kol gaminau tzazikį, baklažanas smarkiai išrasojo, pradėjo skirtis tamsios spalvos sultys. Dabar kiekvieną skiltelę reikia gerai nuplauti vandeniu. Plaukite drąsiai, daržovei neatsitiks nieko blogo. Po to skilteles reikia nusausinti, tai galima padaryti su rankoms valyti skirtu popieriumi.

Įkaitiname keptuvę su alyvuogių aliejumi ir atsargiai sukrauname pirmąją baklažano partiją. Labai svarbu, kad skiltelės būtų sausos, nes drėgmė susijungusi su karštu aliejumi smarkiai taškosi į šonus. Tad, būkite atidūs. Toliau viskas labai paprasta: kepame baklažanus, tarsi kokius bulvinius blynus – iš pradžių vieną pusę, po to – kitą. Matysite – kai puselės gražiai apskrunda, galite traukti lauk. O jau kvapas kepant! Ir žinote, panašiausias jis į mano jau minėtus bulvinius blynus!

Labai svarbi pastaba: prašau, kepkite tik ant tyro alyvuogių aliejaus, tada gausite ir „originalų“ skonį, ir nepakenksite savo sveikatai. Visi kiti augalinės kilmės aliejai netinka, o ant sviesto ar taukų kepti kažkaip nebandžiau: gal būtų ir labai skanu, tačiau kažkaip labai jau neįprasta.

Ką gi, dar pasidarome šviežių daržovių salotėlių, ir sėdame prie stalo. Skanaus!

Saulius Veržikauskas