Labai skanių šlaunelių receptas

Kiekvienas didis ir talentingas žmogus po savęs svajoja palikti kažką tokio, kas ne vienai kartai primintų apie neįtikėtiną išminties bei genialumo jėgą bei laiko neugžesinamą didžio darbo tąsą. Vieni parašo neįkainojamus  romanus, kiti nutapo širdį jaudinančius paveikslus, o aš ateities kartoms žadu palikti gana neblogą vištos šlaunelių paruošimo receptą.

Ir nors mano amžininkai mane keikia, kad nekviečių jų paragauti nuostabiųjų patiekalų, aš išlieku tvirtas ir nepajudinamas, kaip uola, nes jau seniai susigalvojau labai įtikinamą ir išmintingą savo skupumo pateisinimą: prašančiąjam žuvies neduosiu, o išmokysiu jį žvejoti. Ši išmintinga frazė jau daug metų mane gelbsti nuo sąžinės graužaties, tad skaniai iškeptą kulšį ramia širdimi galiu sušveisti ir vienas, o kitiems, tos kulšies ištroškusiems, galiu gražiai ir įtikinamai papasakoti, kaip šį patiekalą pasigaminti.

Perskaitę aukščiau esančias pastraipas jau turėjote suprasti, kad esu ne tik talentingas ir pilnas dorybių,  bet ir be galo kuklus žmogus. O jei rimtai, tai tikiuosi, kad priverčiau bent šypteli ir dabar, jau geriau nusiteikus, galima eiti prie pačio receptuko.

Pirmiausia norėčiau priminti, kad ant malkų ar medžio anglių kepti produktai yra pats sveikiausias maisto ruošimo būdas, o teigiantieji, kad dėl ugnies poveikio atsirandantys kancerogenai gali sukelti vėžinius susirgimus, gali toliau nebeskaityti, o dar geriau būtų, kad jie nusišautų. Tai būtų žiaurus, tačiau teisingas žingsnis. Mokslas teigia, kad žmogaus protėviai ugnį pradėjo naudoti jau prieš 1,9 milijono metų ir būtent tada atsirado homo erectus. Nors daug kas mano, kad šis pavadinimas reiškia „žmogų, kuriam stovi“, iš tikrųjų tai „stačiasis žmogus“.  Stačiasis – nes pagaliau atsistojo ant užpakalinių letenų, kurias pavadino kojomis ir taip galutinai atsiskyrė nuo kitų primatų. Taigi, keptą maistą mes vartojame jau tikrai be galo daug laiko, kas mus ir skiria nuo laukinių padarų ir daro mus žmonėmis.

Keturioms porcijoms mums reikės:

8 nemažų vištos šlaunelių;

2 valgomųjų šaukštų indiško kario;

4 šaukštų alyvuogių aliejaus;

1 didelės ar poros mažų citrinų;

1 šaukšto tintos aštrios paprikos miltelių;

0,5 šaukšto druskos;

5 skiltelių česnako.

Garnyrui reikės:

Garnyrui reikia imti tai, kas tuo metu auga, o man labiausiai tinka cukinijos bei šampinjonai.  Šampinjonai, be abejo, pirktiniai. Sezono metu naudoju dar ir baklažanus, salierus, moliūgą.

Mėsos ir marinato paruošimas

Mėsą reikia pradėti marinuoti bent prieš 2 valandas, o jei tai bus kokios 4 – 6 valandos, tada skonis bus dar geresnis. Pradžiai iš šlaunelių išimame kaulus. Tai gana atsakingas ir kiek ilgiau trunkantis darbas, tačiau valgytojai tai būtinai įvertins, o iškaulinę bent 2 šlauneles, įgysite patirties ir toliau viskas eisis kaip iš pypkės.

Iškaulintą šlaunelę dedame ant lentutės, odele į viršų ir keliose vietose odą praduriame peiliu. Po to padaužome maistui plakti skirtu plaktuku, padarome taip, kad šlaunelė visur būtų vienodo storio. Tai kartojame su visomis šlaunelėmis.

Marinatas daromas taip: į bliūdelį supilame aliejų, išspaudžiame citriną (citrinas), suberiame kari su paprikos milteliais, ištrėškiame česnako skilteles, suberiame druską. Viską išmaišome ir mūsų stebuklingas marinatas gatavas.

Šiuo marinatu, primenančiu košę, iš visų pusių smarkiai išmozojame suplotas šlauneles ir paliekame marinuotis. Geriausia kokiame uždarame puode, nes sklindantis kvapas tik be reikalo žadins skrandžio rūgščių išsiskyrimą ir norą viską užsigerti vynu ar alumi.

Kepimas ant anglių ir kai kurios gudrybės

Aš mėsą mėgstu kepti ant medžio anglies, nes taip daug paprasčiau, nei su malkomis, o gerai užkurtos anglys kaista mažiausiai 2 valandas. Tad ramiai spėju išsikepti ir daržoves ir mėsą. Dažniausiai grilius (šašlykinė) dar ilgai lieka karštas, tačiau namuose jau būna išsekusios viso mėsos bei daržovių atsargos, tad, dažniausia, papildomai šildoma tik aplinka. Čia jau nieko nepadarysi, nes viską tiksliai apskaičiuoti neįmanoma. Medžio anglies, kiek žinau, laisvai galima nusipirkti bet kokiame prekybos centre, o ir karvės jos tikrai nekainuoja. Trims kilogramams mėsos ir porai kg daržovių aš naudoju maždaug 3 kilogramus medžio anglių.

Įkurti anglis taip pat gana paprasta, tik reikia žinoti, kad jas patogiausia kurti ne iš apačios, kaip tai būna su malkomis, o iš viršaus. Į grilių supilate beveik visas kepimui skirtas anglis, išlyginate ir vidury padarote nedidelį įdubimą. Tame įdubime kraunate nedidelį lauželį. Tai gali būti ir sausos medžio skalelės, o užtenka net ir susmulkinto kartono gabalėlių, tik jų reiktų kiek daugiau. Uždegate lauželį ir laukiate, kol jis sudegs. Tada paimate kokią nors vėduoklę ir mosikuojate virš sudegusio lauželio.  Vietoj vėduoklės galite naudoti platesnį šiūpeliuką, žurnalą,  ar net lentelę produktams pjaustyti, svarbu, kad būtų patogu paimti ir vėduoti. Anglys įsidega, nors ugnies gal ir nepamatysite. Ant viršaus supilate likusias anglis ir dar kiek „pavėdinate“. Na, viskas pagal situaciją, tikrai pamatysite, kada jau pradeda plėstis karštis.

Tada uždedame groteles, kurias, kai įkaista, ištepame lašinių skūra ir iš karto sudedame pjaustytas daržoves. Cukinijas ar baklažanus pjaustau maždaug iki 1 cm storio griežinėliais, grybai ant grotelių keliauja cieli. Saliero šaknis ir moliūgas taip pat turi būti pjaustomi apie 1 cm storio gabalėliais, tačiau jiems iškepti reikis kiek daugiau laiko, tad, jei įmanoma, visada naudokitės cukinijomis, baklažanais.

Daržovės baigia kepti (jas reikia kartais pavartyti) ir tada grilius jau būna pakankamai įkaitęs mėsos kepimui. Groteles dar kartą perbraukiu su lažinių skūrą ir dedu mėsą. Šlauneles reikia dėti skūrele į ugnies pusę. Tada mėsa pradeda „šokti“ ir bando susitraukti, tad, su įrankiais mėsą laikykite prispaudę prie grotelių ir ji nurimsta. Po to apverčiate mėsą ir kepate toliau. Kepimo metu mėsą dar porą kartų verčiate, o šakutės pagalba galite patikrinti, ar ji iškepusi. Mėsa turi būti lengvai ir minkštai persmeigiama, tada galite ją imti nuo ugnies.

Dar viena gudrybė: keptai mėsai sukrauti naudoju uždengiamą  molinį puodą, kurio dugną pabarstau pjaustytu svogūnu. Kai ten atsiduria koks iškepęs daržovių ar mėsos gabalas, pasklinda neįtikėtinai viliojantis aromatas.  Molinis puodas gerai tuo, kad ten metama mėsa ir daržovės neataušta iki baigia kepti paskutinis mėsos gabalėlis, taigi, ant stalo jūs pateikiate šiltus produktus, nors pirmuosius jų iškepėte ir prieš gerą valandą ar dar seniau.

Žinoma, jei jau kepate šlauneles, asortimento paįvairinimui papildomai galite išsikepti vištos sparnelių, kepenėlių, krūtinėlės. Visus šiuos produktus drąsiai marinuokite tame pačiame puode, kur sudėtos šlaunelės, tik tuo atveju pasidarykite kiek daugiau marinato. Ir nebijokite: marinatą sugadinti be galo sunku. Nepakenks nei didesnis kiekis citrinos, nei kario, nei česnako. Tik, kiek atsargiau su druska. Beje, jei neturite citrinos, pakeiskite ją paprastu maistiniu actu, tikrai skonis nuo to nepablogės!

Kaip žinoma, kepant šlauneles netenkama dalies riebalų, tačiau viską galima paskaninti gabalėlių sviesto ar žemaitišku kastiniu. Taip pat tikrai nieko blogo neatsitiks, jei iš viršaus patarkuosite lydyto sūrio. Svarbu, kad nebūtų per liesa, nes tada vietoj dviejų, sukimšite tris šlauneles. Ir kam to reikia? 🙂

Saulius Veržikauskas