Kaip pasigaminti aliejinį rozmarino ekstraktą

Prieskoniniai augalai, laikomi tyrame alyvuogių aliejuje, ypač vertinami kulinarijoje, o rozmarino ekstraktas tikrai taps jūsų mėgstamiausiu priedu įvairiems patiekalams. 

Rozmarino ekstraktu galite skaninti salotas, suteikti ypatingą skonį miltiniams patiekalams, o taip pat jį galima vartoti tiesiog su brusketėmis. Ekstraktą taip pat galima paruošti taip, kad tai būtų tiesiog puiki dovana.

Rozmarino gydomosios savybės

Viduržemio jūros regiono virtuvėse paplitęs prieskoninis augalas rozmarinas kol kas Lietuvoje vartojamas retai. Tačiau gurmanai teigia, kad be šio kvapaus ir savito skonio augalo neįmanoma pagaminti taip visų mėgstamų Viduržemio jūros regiono patiekalų.

Visžalis ir kvapus

Kvapusis rozmarinas iš notrelinių šeimos yra daugiametis sumedėjęs žolinis augalas. Savaime jis auga prie Viduržemio jūros – Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje, Balkanuose, Turkijoje.

Ten jis išauga iki pusantro-dviejų metrų aukščio krūmu, pasipuošusiu visžaliais, linijiniais, storais, 2-4 centimetrų ilgio ir 2-5 milimetrų pločio lapais, kurių apatinė pusė apaugusi plaukeliais.

Žydi rozmarinas baltai, melsvai, violetiniai Pietuose ištisus metus, o kuo labiau į Šiaurę, tuo trumpiau – tik balandį ir gegužę. Smulkūs jo žiedeliai nėra labai išvaizdūs, tačiau rozmarino populiarumo esmė – kvapūs lapai – dėl juose esančių eterinių aliejų ir alkaloido rozmaricino.

Laikytas šventu

Kaip tik dėl ypatingo kvapo rozmarinas tinkamas naudoti kulinarijoje. Jo tiek švieži, tiek džiovinti lapai, žiedai, jaunos šakelės yra naudojami kaip prieskonis žuvims, daržovių sriuboms, salotoms, keptai mėsai, paukštienai, grybams, marinatui pagardinti. Be to, eterinis šio augalo aliejus yra naudojamas ir parfumerijoje.

Šios rozmarino savybės – pagardinti daugelį patiekalų, aromatizuoti – buvo pastebėtos dar labai seniai. Jau senovės graikai ir romėnai šį augalą laikė šventu ir jo šakelėmis puošė dievų ir deivių statulas, puošė namus įvairių šeimos švenčių metu, nes tikėta, kad rozmarinas nuskaidrina protą, padeda palaikyti glaudžius meilės ir draugystės ryšius.

Medical News Today pateikia sekančias rozmarino savybes:

didina koncentraciją ir gerina nuotaiką;

gerina virškinimą;

malšina artrito simptomus;

gerina regą, ypač padeda geltonosios dėmės degeneracijos atveju.

2018 metais atliktame tyrime, skelbtame dienraštyje Medicines išvardinti rozmarine esantys antioksidantai:

karnozolis,

karnozo rūgštis,

rozmarino rūgštis,

hesperidinmetilchalkonas.

Rozmarino aliejinio ekstrakto naudojimas

Be kulinarijos, rozmarino aliejinis ekstraktas gali būti naudojamas odos ir plaukų priežiūrai. Ekstraktas efektyviai drėkina odą ir skatina plaukų augimą. Ypatingas yra rozmarino kvapas, tad, jei naudojate jo ekstraktą, jūsų oda ir plaukai ilgai skleis itin malonų gaivinantį kvapą. 

Aliejų rekomenduojama naudoti giluminei galvos odos, o taip pat visų plaukų priežiūrai. Patartina šiuo aliejumi išsitrinti galvą visai nakčiai, o ryte išsiplauti plaukus. Medicininiai tyrimai parodė, kad rozmarino ekstraktas stabdo plaukų slinkimą. 

Tradiciškai rozmarino ekstraktas gaminamas su tyru alyvuogių aliejumi.

Taip, kaip aliejinį rozmarino ekstraktą greitai sunaudoti sunku, geriau jį pilstyti į mažesnes talpas ir saugoti šaldytuve.

Ekstrakto gamybai reikalingi produktai ir įrankiai:

rozmarino šakelės;

tyras šalto spaudimo alyvuogių aliejus;

platus stiklainis;

koštuvas (sietelis);

maži indeliai ekstrakto supilstymui.

Tikslūs kiekiai nenurodomi, rozmarino dalis nėra tiksliai apibrėžta nes neturi jokios neigiamos įtakos aliejui. 

Gaminimas:

  1. Gerai nuplaukite rozmarino šakeles ir labai gerai išdžiovinkite, kad neliktų vandens, kuris iššaukia pelėsių susidarymą
  2. Nuo išdžiovintų šakelių nubraukite lapelius ir primeskite pilną stiklainį. Po to iki pat viršaus pripilkite tyro alyvuogių aliejaus ir sandariai uždarykite.
  3. Stiklainį padėkite į tamsią ir vėsią vietą, palikite jį 2  – 3 savaitėms. 
  4. Ekstraktą nukoškite, aliejų supilstykite į mažesnius buteliukus, į kuriuos dėl grožio galite įdėti po rozmarino šakelę. Laikykite juos šaldytuve, o jei atidarėte, pasistenkite kuo greičiau sunaudoti.

Naudokite kulinarijoje arba kūno odos bei galvos, plaukų priežiūrai.

Puiki dovana bet kokia proga.