Kalėdinis (šveicariškas) riešutų pyragas

Nuoširdžiai apgailestauju, kad neaprašiau šio pyrago anksčiau – pati kepiau vėluodama.. mat jį reikia kepti vėliausią prieš savaitę. Iškepęs pyragas turi subręsti…

Tad net jei nespėsite jo išsikepti šioms Kalėdoms, būtinai tai padarykite kitąmet.. ar šiaip bet kokiai progai.. Pyragas dieviškai skanus. Ypač tiems, kuriems patinka medaus ir riešutų skonių derinys…

Taigi, originalus receptas su mano prierašais:

Tešlai:
350 g miltų,
200 g cukraus,
250 g atšaldyto sviesto,
1 kiaušinis,
žiupsnelis druskos.

1

Įdarui:
300 g riešutų (lai didžioji jų dalis būna graikinių riešutų.. jie suteikia tą specifinį skonį.. jį sušvelninti įberkite lazdyno ir migdolų)
200 g cukraus
100 g plakamos grietinėlės,
3 šaukštai medaus,

DĖMESIO! Įdaro visad gaminu daugiau.. t.y. tešlos normai 1,5 ar 2 normas įdaro. Na, man tiesiog patinka, kai jo daug.

Miltus suberiame į didelį platų dubenį ir sudedame gabaliukais sukapotą sviestą. Ant viršaus suberiame 200 g cukraus, žiupsnelį druskos, į vidurį įmušame kiaušinį. Viską kapojame dideliu plačiu peiliu, paskui greitai rankomis suminkome kietą trapią tešlą (paprastai aš tikrai taip nedarau…šaldytą sviestą ar sutarkuoju burokine tarka ir tešlą skubiai minkau rankomis).

Tešlą suvyniojame į plėvelę ir maždaug valandai padedame šaltai (dėl šventos ramybės aš laikau pernakt).

Sukapojame riešutus (aš nekapoju). Keptuvėje ant vidutinės ugnies iki gelsvumo apgruzdiname cukrų, suberiame susmulkintus riešutus ir dar truputį pakepiname. Tada supilame grietinėlę ir medų ir mišinį užviriname.

Masei užvirus keptuvę greitai nukeliame nuo ugnies ir mišinį ataušiname.

Orkaitę įkaitiname iki 180° C. Kepimo skardą išklojame folija (man labiausiai patinka silikoninės formos, kurių niekuo nei klot nei tept nereikia).

Ant plonai miltais pabarstytos lentos iškočiojame 3-4 mm storio trapios tešlos lakštą, iš kurio išpjauname 30 cm skersmens skritulį. Juo išklojame paruoštą kepimo skardą (nei velnio aš nekočioju, imu po tešlos gabaliuką ir spaudžiu pirštais prie dugno). Ant tešlos iškrečiame riešutų mišinį ir kiek jį palyginame mentele ar šaukštu.
Pyragą įšauname į karštą orkaitę ir kepame maždaug 35 – 40 min.

Iškepęs ir ataušintas pyragas gerai suvyniojamas ir laikomas kelias dienas, kol įgauną tikrąjį savo skonį. Esu pamiršusi gabalaitį porai mėnesių..radau, apsidžiaugiau, sutriauškiau su kava su malonumu ir tikrai neapsinuodyjau.

Skanaus!

P.S. Viena norma man užpildo 30 x 35 cm kepimo skardą.
PĖESdu. Jei jau susiruošiu šį pyragą kept, minkau ne mažiau dviejų normų.

Ina Felt Pauliukonienė   

Leave a Reply