Neįtikėtinos, tačiau labai paprastos kulinarinės gudrybės

Ką galima padaryti su ridikų lapais? Drąsiai dėkite juos į daržovių troškinį ar virkite iš jų kopūstų, tai yra – ridikų sriubą.


Kad rauginti agurkai būtų traškūs ir kieti, prieš raugdami jokiu būdu nenupjaukite galiukų. Agurkai suminkštėti gali net tada, jei peiliu netyčia įpjausite žievelę.


Daržovių šviežumą ir standumą galima gražinti, tereikia jas pamerkti į silpną vandens – acto mišinį.


Jei mėgstate vinigretą ir tam naudojate burokus, morkas bei bulves, šias daržoves geriau ne virti, o iškepti orkaitėje. Iš tokių daržovių pagamintas vinigretas bus daug skanesnis.


Jei daržovių salotoms norite suteikti pikantiškumo, indą, į kurį dėsite salotas, ištrinkite skiltele česnako.


Jei norite, kad kepamos daržovės savyje išsaugotų kuo daugiau vitaminų bei kitų naudingų medžiagų, kepkite jas ant sviesto. Svarbiausia, kad jo būtų pakankamai, o prieš sukraudami daržoves į keptuvę, sviestą gerai įkaitinkite.


Daržoves ir žalumynus geriausia plauti pasūdytu vandeniu. Druska naikina bakterijas ir geriau nuplauna kitus nešvarumus.


Plauti bei valyti daržoves reiktų prieš pat jas naudojant. Nuluptos, nuvalytos, supjaustytos daržovės ilgainiui netenka didžiosios dalies vitaminų.


Verdamas kalafioras nepatamsės, jei į verdantį vandenį įdėsite šaukštelį cukraus.


Išvirtas daržoves reikia iš karto ištraukti iš viralo, priešingu atveju jos pradės sugėrinėti skystį ir taps ištežusiomis.


Jei norite nulupti pomidoro odelę, daržovę trumpam pamerkite į verdantį vandenį.


Jei norite užsišaldyti braškių, tam naudokite tik sveikas ir standžias uogas. Jei jūsų įsigytos braškės kiek suzmegusios, iš jų geriau darykite tyrę. Cukrų dėkite tik tada, kai uogas atšildysite.


Jei verdate agrastų uogienę, mediniu užaštrintu pagaliuku (tinka ir dantų krapštukai) pradurkite uogas. Tokiu būdu uogos daug greičiau prisisunks sirupo.


Dažnai virdami juodųjų serbentų uogienę pastebime, kad uogos tarsi išdžiūna. Kad to išvengti, pačioje pradžioje uogas trisdešimčiai sekundžių panardinkite į verdantį vandenį.


Kad orkaitėje su lupynomis kepamos bulvės gautųsi gražios, nesutrukinėjusia žievele, prieš kepdami keliose vietose žievelę pradurkite šakute ar kitu smailiu įrankiu. Jei kepamas bulves laistote padažu, riebalais, bulvės viršutinėje dalyje padarykite kryžiaus formos įpjovimus ir tokiu būdu bulvės geriau sugers padažą bei taps sultingesnės.


Balandėlių sultingumas labai priklauso nuo įdaro. Ryžiai mėsą tarsi džiovina, todėl įdarui naudojama mėsa turėtų būti kuo riebesnė, tam labai tiks riebi kiauliena. Jei naudojate kitokią mėsą, į ją drąsiai pridėkite kapotų lašinukų.


Norėdami ant iešmo lengviau suverti mėsą, iešmus truputį pašildykite ant anglių, po to sutepkite juos aliejumi ar taukais. Tarp suvertos mėsos gabalėlių palikite bet 2 mm tarpelius, taip mėsa geriau keps.


Mėsą ypač gerai minkština svogūnų sultys. Tad, jei norite “greitų” ir minkštų šašlykų, smulkiai supjaustykite kelis svogūnus, sumaišykite su mėsa ir palikite bent porai valandų. Tada galite sudėti kitus prieskonius ir kepimui pasiruošta.


Troškindami mėsą, gamindami guliašą, ragu, į patiekalą drąsiai šliūkštelėkite ir taurelę degtinės. Patiekalo skonis pagerės, o alkoholis kaitinant labai greitai išsigaruoja, tad tokį patiekalą gali valgyti ir vaikai, ir vairuojantys asmenys.


Kad keptos kepenys būtų sultingesnės ir skanesnės, prieš kepant bent pusvalandį palaikykite jas užpiltas pienu arba pomidorų sultimis.


Riebią keptą mėsą apšlakstykite ananasų ar apelsinų sultimis ir dings, kaip kuriems toks nepatinkantis, riebalų kvapas. Taip pat nepamirškite, kad prie keptos mėsos labai tinka abrikosai, slyvos, kepti obuoliai.


Kad kotletai būtų skanūs, visada rinkitės tik riebią mėsą.


Mėsa orkaitėje kepama 180 – 200 laipsnių temperatūroje. Jei temperatūra mažesnė – mėsa išdžius, o jei didesnė – sudegs.


Jei norite pasidaryti gražiai atrodančios šaltienos, mėsą, kurią naudosite šaltienai, bent dvejoms valandoms pamerkite į šaltą vandenį. Būtų gerai, kad vandenį bent 2 kartus pakeistumėte. Šaltas vanduo iš mėsos ištrauks visus kraujo likučius, todėl šaltiena gausis skaidri, kaip krištolas.


Riebalai išsaugo mėsos sultingumą. Todėl, jei ruošiate mėsą kepimui orkaitėje ar ant griliaus, mėsą patepkite riebalais, taukais, ar viršuje uždėkite gabalėlį lašinukų.


Mėsą bus daug lengviau malti, jei ji bus sušaldyta.


Jei norite, kad orkaitėje kepta mėsa turėtų auksinės spalvos traškančią plutelę, prieš kepdami mėsa aptepkite medumi.


Jei pirkdami mėsą abejojate dėl jos kokybės, paprašykite pardavėjo, kad jums atpjautų nedidelį, tiesiog nago dydžio mėsos gabalėlį. Pakaitinkite jį žiebtuvėliu ir, jei pakvips kepamais šašlykais, tokia mėsą drąsiai pirkite. Chemikalų prifarširuotas produktas gero kvapo neskleis.


Jei nenorite, kad kepant mėsą varvantys taukai išteptų orkaitę, apačioje, po grotelėmis kur kepa mėsa, pastatykite keptuvę ar blėką su vandeniu.


Jei kepant keptuvėje mėsą norite sumažinti sklindantį kvapą, į keptuvę įdėkite obuolio skiltelę. Kai patamsės, pakeiskite kita.


Kaip sūdyti sriubas? Mėsos sriubą geriausia sūdyti virimo pabaigoje, o žuvienę atvirkščiai – pačioje pradžioje.


Kuo galima pakeisti maskarponės sūrį? Paimkite pačią riebiausią ir nerūgščią varškę, grietinėlės ir viską suplakite mikseriu.


Jei norite pagražinti ryžius, vietoj rekomenduojamo brangaus šafrano įdėkite žiupsnelį kurmumos ir ryžiai nusidažys gražia geltona spalva.


Kepant kiaušinienę dažnai susiduriame su problema, kad kiaušinio kraštuose esantis baltymas jau pradeda skrusti, o baltymas šalia trynio dar vis panašus į drebučius. Kad to išvengti, šalia trynio esantį baltymą pabarstykite druska ir kiaušinis iškeps tolygiai.


Kad pienas neprisviltų, puodą iš pradžių apšlakstykite šaltu vandeniu, o tik po to supilkite pieną.


Kad greičiau atšaltų putojantis vynas (šampanas), į vyno šaldymo indą su ledo gabaliukais įberkite ir kelis šaukštelius druskos.


Kvietinę ir ruginę duonas geriausia saugoti atskirai.


Kad perpjautas  svogūnas nesudžiūtu ir nesusiraukšlėtų, į lėkštelę plonu sluoksniu įberkite druskos ir ant jos padėkite svogūną, perpjauta puse į druską.


Kad miltuose neatsirastų nepageidaujamų vabaliukų, į indus su miltais įdėkite kelias česnako skilteles.


Kaip atskirti – šviežias kiaušinis, ar ne? Įdėkite jį į vandenį: šviežias kiaušinis nuskęs, o kelių savaičių senumo – kils į paviršių. Dalykas tame, kad šviežiai padėtame kiaušinyje nėra oro tarpo, o sename kiaušinyje bukajame gale susidaro oro burbulas.


Kaip atidarytus daržovių konservus apsaugoti nuo pelėsių? Viršuje pabarstykite smulkia druska arba užpilkite augaliniu aliejumi. Taip pat galima stiklainio, kuriame yra daržovės, dangtelį iš vidaus ištrinti garstyčiomis.


Kad ilgiau išlaikyti šalto rūkymo dešrą, ištrinkite ją augaliniu aliejumi.

Paruošė Saulius Veržikauskas