Verkšnaičių svogūnų sriuba – pigu, skanu, bet ilgai gaminama

Užtat ir pavadinau  –  verkšnaičių sriuba. Kas dar nežinojo, ar jau užmiršo, verkšnaičiais seniau Lietuvos teritorijoje buvo vadinami elgetos.

Tad, iš kokių produktų elgeta galėtų pasidaryti patiekalą? Tik iš pigių, lengvai prieinamų.

Nesijaudinkit, apie UBAGIENĘ nekalbėsiu. Nežinote, kas ta ubagienė? Ogi juoda trupinta duona, užpilta šaltu vandeniu ir paskaninta cukrumi arba medumi. Vis šioks toks užkandis, ypač neblogas karštą vasaros dieną.

Taigi, verkšnaičių sriubą pas mus įprasta vadinti prancūziška svogūnų sriuba. Kaip pripažįsta ir patys prancūzai  –  šią sriubą iš tikrųjų seniau gamindavosi tik labai biedni žmogeliai, tačiau ilgainiui, pridėjus ne tokių jau verkšnaitiškų produktų, ši sriuba buvo ištobulinta iki begalybės ir šiuo metu skaitoma viena skaniausių prancūziškų sriubų.

Aš niekada nebūsiu toks kietas kulinaras, kaip prancūzas, bet lietuvišku šios sriubos variantu pasidalinti vis tik galiu.

Kokių gi produktų mums reikės?

Produktų kiekis maždaug 5 porcijoms:

1 litro gero mėsos buljono;

1 kg svogūnų;

3 v.š. konjako, brendžio ar kokios nors spalvotos kokybiškos trauktinės;

1 stiklinės balto sauso vyno;

pundelio petražolių;

pundelio sausų čiobrelių;

maltų juodųjų pipirų;

druskos;

3 v.š miltų;

0,5 v.š. cukraus;

2 a.š. kmynų;

50 g sviesto;

baltos duonos (batono);

kokio nors kieto sūrio (kuo daugiau  –  tuo skaniau).

Gamyba

Iš karto sakau: sriubai geriau naudoti tikrą buljoną, o ne buljono kubelius. Patikrinta: skonis visai kitoks. Buljoną išsivirti nesudėtinga: bet kokį mėsos gabalėlį, geriausia, žinoma, jautienos, ilgai ilgai virkite ant silpnos ugnies, o kartu su juo verdasi cielas svogūnas, porą lauro lapelių ir keli juodojo ir kvapniojo pipiro žirneliai. Daugiau nieko kaip ir nereikia. Buljoną išsivirkite iš anksto, gal net dieną prieš sriubos gaminimą, tada patiekalo gaminimas neatrodys toks ilgas ir varginantis.

O dabar einame prie pagrindinio darbo, kuris, iš esmės ir nulemia visą sriubos skonį  –  svogūnų kepinimo.

Svogūnus, žliumbdami ir kitaip ašarodami, susipjaustykite plonais griežinėliais, į kepimo indą (geriausia puodas, nes tokiam svogūnų kiekiui reiktų labai didelės keptuvės) įmeskite sviestą, ištirpinkite jį.

Suverskite visus svogūnus ir kaitinkite juos su uždengtu dangčiu, ant pačios stipriausios ugnies, apie 10  –  15 minučių. Jie pradeda išskyrinėti sultis ir suminkštėja. Taigi, po 10  –  15 minučių nukeliate dangtį, sumažinate ugnį ir, vis pamaišydami, kepinate apie valandą laiko. Tikslaus laiko nepasakysiu, apkepimo lygį turėtumėte nustatyti pagal svogūnų spalvą ir kiekį.IMG_20160825_145223

Svogūnų tūris sumažėja net kelis kartus, o patys svogūnai įgauna graikiško riešuto kevalo spalvą, gal net ir kiek tamsesnę, labiau link lazdynų riešuto. Prieš kepinimo pabaigą į puodą sumeskite druską, pipirus ir cukrų, kmynus.

Viską gerai maišykite, dar kiek pakepinkite ir tada supilkite alkoholį, bet tą stiprųjį, ne vyną. Kiek pakaitinkite, alkoholis suburbuliuos, tada atsargiai, maišydami, suberkite visus miltus. Gerai pamaišę, supilkite vyną. Nenustokite maišyti. Gausite tokią burbuliuojančią tirštą košę, kurią užpilkite buljonu. Jei buljono gavosi mažiau, nei tikėjotės, įpilkite paprasto vandens. Tada į sriubą įdėkite petražoles su čiobreliais (pundelius net galima surišti siūlų, kad po to būtų lengviau ištraukti) ir, užvirinę, palikite troškintis ant silpnos ugnies.

Maždaug po 45 minučių sriuba gatava.IMG_20160825_184852

Bet, tai dar ne viskas!

Prancūzai, išdykėliai, po tiek vargo, sriubos šiaip sau šaukštu nekabliuoja, o ją “pagerina” ir gaunasi tarsi koks antras patiekalas su sriubos elementais!

Paimkite baltos duonos riekeles, apkraukite tarkuotu kietuoju sūriu ir, įkišę orkaitėn, paskrudinkite, išlydykite sūrį. Tada riekeles sudėkite į lėkštes ir užpilkite karšta sriūba. Na, prancūzai po to orkaitėje dar kaitina visą sriubos lėkštę su užpilta duona, bet, manau, tai nėra būtina. Nes darbo ir taip daug buvo, skrandis urzgia ir kvapai kankina, nėr kada bežaisti 🙂

Tai va, tokia štai sriubytė gaunasi  –  ilgai gaminama, bet iš paprastų produktų, o užtat labai labai skani!

Kas turi laiko ir kam patinka terliotis virtuvėje  –  rekomenduoju!

Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Saulius Veržikauskas

Komentuokite