Girtas karpis (patiekalas)

Nors mano vidiniai įsitikinimai sako, kad geriausia žuvis yra dešra, ypač vytinta, tačiau kartais vis tik spaudžiamas dailiosios lyties atstovių esu priverstas gaminti ir žuvies patiekalus.

Tingiu su smulkme terliotis, todėl šį kartą pasirinkau žuvišką paršioką  –  karpį.

Taip, kaip esu pripažintas alkoholizmo dainius, esu įpareigotas rinktis ir atititnkamus patiekalus. Šį kartą išsirinkau balkanietišką žuvies patiekalą. kuris vadinasi “girtas karpis”.

Karpį įsigijau, aišku, blaivą, tačiau gyvą ir svėrė jis virš 2 kilogramų. Paskerdęs žvėrį, įsitikinau, kad tai moteriškaitė: ikrų buvo pilnas bliūdelis, pasidėjau juos juodai dienai į kamerą, o ką su jais veikti, galvosiu vėliau. Jei kas gali patarti – parašykite komentarų skiltyje.

WP_20160312_14_54_10_Pro

Karpio kūnas iš karto po smurtinės mirties

Pats žuvies paruošimas gana paprastas. Kiek daugiau pavargti teko su garnyru, tačiau apie jį papasakosiu kiek vėliau.

Žuviai paruošti mums reiks:

galvutės česnako;

lašinukų, apie 200 gramų;

druskos;

petražolių žaliosios dalies.

Pirmiausia pasiruošiu lašinukus: supjaustau juos plonomis juostelėmis. Po to posmulkiai sukapoju pundelį petražolių ir česnaką. Žuvies abu šonus peiliu įpjaunu ir pridarau daug tokių griovelių, jų reikės lašinukams sukaišioti. Žuvies kūną ištrinu česnakais, kas neprilipo prie nugaros ir šonų, įdedu į žuvies vidų, kur taip pat keliauja saujelė kapotų petražolių, žiupsnelis druskos. Karpį papuošiu lašinukais  –  kaip jau minėjau, prikaišioju jų į kiekvieną įpjautą tarpelį. Po to viską pasūdau ir žuvis kepimui paruošta. Orkaitė jau kiek įkaitusi, o aš paimu kepimo skardą, įdedu žuvį ir ten pat keliauja apie 300  –  400 ml balto sauso vyno. Va, vien dėl jo karpis girtu ir pavadintas. Dar įpilu truputėlį vandens (pusę stiklinės), sukraunu prieš tai jau nuskustas ir per pusę perpjautas bulves ir visas grožis keliauja į soliariumą. Norėjau pasakyti, į orkaitę. Temperatūrą nustatau 200. Kepti reiks apie  valandą, valandą ir dešimt minučių.

WP_20160312_18_15_47_Pro

Karpis ant kepimo skardos, po geros valandos kaitinimosi. Skysčio gal kiek ir daugoka, tačiau tai – ypatingai skanus padažas

Kepant reikia kartais žuvį palaistyti po ja susikaupusiu skysčiu.

Likus maždaug 15 minučių iki kepimo pabaigos, užsiimu garnyru.

Šiandien pas mus   –  špinatai su česnaku, alyvuogių aliejumi, petražolėmis ir citrinų sultimis. Šis garnyriukas tinka praktiškai prie visų žuvies rūšių, yra labai skanus ir žadinantis apetitą. O daromas jis taip:

WP_20160312_17_27_19_Pro

Špinatai (žolė). Juos ypač mėgo animacinių filmukų herojus Popajus. Deja, man po žolės vartojimo raumenys neužaugo…

užkaičiame puodą vandens ir, kai vanduo užverda, sukrauname prieš tai švariai nuplautus špinatų lapus. Dviems žmonėms pusė kilogramo per daug tikrai nebus, nes lapai labai sukrenta. Taigi, įkrovę lapus, paspaudome juos mentele, ir, kai vanduo vėl užkunkuliuoja, paverdame kokią minutėlę ir viską suverčiame į kiaurasamtį. Gerai nuvarviname. Kol lapai varva, pasiruošiame padažą: vėl smulkiai prisipjaustome česnako (kuo smulkiau  –  tuo skaniau), sakykim, kokias 5 skilteles. Nebijokit, nepadauginsit tikrai 🙂 Išsispaužiame vienos didelės citrinos sultis, įsipilame pusę stiklinės alyvuogių aliejaus. Viską sumaišome: aliejų, sultis, česnaką, dar įdedame pundelį kapotų petražolių lapų, viską papipiriname ir gerai išmaišome.

WP_20160312_17_27_46_Pro

Taip atrodo tas universalusis padažas, tinkantis su visų rūšių žuvimis

Tai ir yra mano minėtasis universalus žuvies padažas. Bet mes gaminame špinatų salotas, tad, paimame nuvarvėjusias žoles, kažkiek jas susmulkiname (stambiai), sukrauname į dubenėlį ir užpilame mūsų uviversalųjį padažą. Išmaišome ir viskas  –  gatava.

Na, ką jau čia toliau ir bepasakoti: gražiai apskrudęs karpis pjaustomas ir keliauja į lėkštes, valgoma su bulvėmis ir špinatų salotomis.

Man buvo skanu, nors, nemeluosiu, mėsa skaniau 🙂

Visiems linkiu gero apetito ir riebių karpių!

WP_20160312_18_18_38_Pro

Ne dešra, bet valgyti galima. Viršutiniame lėkštės kampe matosi špinatų salotos

P.S. Labai atsiprašau visų, kam šitaip paruoštas patiekalas nesigavo – nesu profesionalas, daug dalykų darau intuityviai, aprašyti juos būtų sunkoka 🙂

Saulius Veržikauskas [adrotate banner=”37″]

Komentuokite